Tänk dig en värld där barn är fria att utveckla sin kreativitet, springa runt och bygga kojor och spela spontanbasket. Barn har spring i benen, men det kvävs allt tidigare av den kapitalistiska vuxenvärlden.
“Barn och unga bör i genomsnitt vara fysiskt aktiva i minst 60 minuter per dag, på en måttlig till hög intensitet som ger ökad puls och andning”, står det i Folkhälsomyndighetens rekommendationer om fysisk aktivitet för barn och unga. Men enligt Aftonbladet är det bara en femtedel av flickorna och hälften av pojkarna som når upp till det.
Inte sällan riktas ett mer eller mindre dolt förakt mot föräldrar som låter barnen spela på en telefon istället för att spela fotboll. Förvisso verkar skärmarna öka barnens stillasittande, men det har väldigt lite med föräldrarnas lämplighet att göra.
Det är inte föräldrarna, utan kommunerna, som drar ned finansieringen av fotbollsplaner, och det är företagen som tar ut höga summor för att barn ska kunna springa hinderbana i en gympasal i någon timme.
På skolorna ser det inte bättre ut. Enligt Boverket bör den totala friytan på en grundskolegård helst överstiga 3000 kvadratmeter eller vara minst 30 kvadratmeter per elev. Nästan hälften (46 procent) av Sveriges elever går på en skola med en skolgård som är mindre än så. Då är det svårt att bygga kojor, spela fotboll eller leka vinken.
Ett annat vanligt argument är att skärmarna dödat spontanidrottandet. Detta i en tid när bostadsområden byggs allt tätare och lekplatser och basketkorgar försvinner. Hur många allmänningar med gamla fotbollsmål har du sett den senaste veckan?
De stora buskagen med slitna stigar och diverse bortglömda hopprep ersätts mer och mer av parkeringsplatser. Lekplatser är inte en yta fastighetsägare tjänar pengar på. De går varken att sälja eller hyra ut. Och gud förbjude att fastighetsägaren blir utan den intäkten!
Även fler och fler utomhusarenor låses och stängslas in, får enbart användas på bokade tider eller nyttjas av föreningar – och alltså låser ute de som vill spela fotboll eller landbandy. Detta trots att arenorna står tomma större delen av dygnet.
Det finns exempel som visar att det hade kunnat se annorlunda ut i alla städer. Under sommartid bemannas Gränbyparken i Uppsala av fritidsledare och en container fylld med vattenpistoler, kubbspel och alla möjliga sorters bollar. Detta i kombination med en rejält tilltagen lekpark med linbana gör att det alltid är tiotals barn ute på dagtid.
Barnen i området kring parken får ett meningsfullt sommarlov, knyter kontakter över åldersgränserna och springer, hoppar, klättrar och gungar i timmar. Detta tack vare en yta som är byggd bara för att ha kul på.
När det finns trygga och roliga platser att vara på, en bit bort från bilar, cyklister och ömtåliga fönsterrutor, släpper betydligt fler barn ut springet ur benen.
God hälsa är en klassfråga
Barn behöver hundratals, om inte tusentals, repetitioner av varje enskild rörelse för att bygga upp en rörelserikedom som främjar hälsan. Men det är inte bara det spontana idrottandet som minskar – den organiserade idrotten är dyr, vilket inte minst märktes efter pandemin. Färre lag har startats upp, och fler föräldrar har behövt delbetala sina avgifter för barnens idrottande enligt Helena Folcker, vd för laget.se.
– De signaler vi får är att familjer överväger vilka andra utgifter som man nu ska dra ner på när priserna höjs.
Om föräldrarna själva tränar, tränar troligen även barnen, visar många studier. Därför är argumentet “Om alla föräldrar bara tränade två-tre gånger i veckan hade barnen också rört sig” relativt vanligt, men det visar på en total brist på förståelse för tusentals människors livsvillkor. Att ha tid och ork för träning som förälder, efter tiotals timmar övertid i månaden, är en utopi.
Men i ett samhälle utan vinstintressen hade dagens barn och ungdomar kunnat få förutsättningar att utveckla sina förmågor till fullo. Många saker hade kunnat göras över en natt, såsom att:
- Göra all idrott avgiftsfri för ungdomar och införa gratis kollektivtrafik till friluftsområden.
- Rusta upp skolgårdar och lekplatser.
- Låsa upp alla utomhusarenor när de inte är bokade.
Det är hög tid att kasta ut kapitalisterna från spelplanen.