Företag överger Pride: Låt hycklarna lämna!

När den liberala världsordningen faller samman, följer kapitalisternas progressiva fasad med. Enligt en undersökning av Gravity Research har omkring 60 procent av de stora amerikanska företagen valt att dra sig ur sina deltaganden i Pride-firandet.

President Trump i USA gick i januari ut med en exekutiv order som förbjuder ”diskriminerande DEI-ideologi”, där DEI står för diversity, equity och inclusion. Företagen har snabbt anpassat sig.

Likaså har flera stora europeiska företag valt att sluta med sina så kallade mångfaldsprogram, kvoteringar och skrivningar om jämlikhet i policydokument, efter påtryckningar från den amerikanska presidenten. Nokia och Ericsson har tagit bort formuleringar om mångfald, jämställdhet och inkludering från sina styrande dokument.

Företagen anpassar sig – efter vad som säljer! / Bild: public domain

Dessa dokument och så kallade satsningar har alltid varit ett spel för gallerierna.

Tidigare var det mer vinstgivande för företagen att låtsas vara progressiva och HBTQ-vänliga för en bred publik. Nu när detta förändrats, förändrar de även sin image. 

Stora företag som Nissan, Comcast, Anheuser-Busch (skaparna av ölen Bud Light) har i år valt att backa från sina annars årliga deltaganden i Pride. Bud Lights Pride-reklamkampanj 2023 med en transkvinna som frontfigur mötte motstånd från konservativa konsumenter. Det resulterade i en kraftig sänkning i Bud Lights intäkter, och har fungerat som ett avskräckande exempel för företagen. Att vara HBTQ-vänlig är ute bland världens kapitalister.

De har också backat från att ge finansiering till eventen. San Francisco Pride, ett av världens största Pride-evenemang, står utan tillräckliga finansiella medel eftersom de länge förlitat sig på att bygga rörelsen på företagens bidrag i utbyte mot marknadsföring. De har nu fått be om pengar genom crowd-funding för att skrapa ihop de 300 000 dollar som saknas. 

Att vara HBTQ-vänlig är ute bland världens kapitalister. / Bild: Revolution

Prides ursprung i Stonewallupploppet 1969 ger en glimt av vad mer radikal kamp skulle innebära: ett avvisande av allt förtryck, alla trakasserier och inte minst polisvåld.

För att inte bara förändra jippot som Pride blivit, utan istället kämpa mot förtryck på allvar, behöver inte bara företagen dra: Alla hycklande borgare och politiker borde sparkas ut. Varför ska Liberalerna, Kristdemokraterna och Moderaterna, som är ansvariga för att Sverige utvisat HBTQ-personer till länder där de riskerar dödsstraff, vara med och vifta med regnbågsflaggor?

Vi säger:

  • Ut med hycklarna! 
  • Bara en enad arbetarklass kan krossa förtryck!

Elin Sjödahl

Relaterade artiklar

Sociala medier

3,120FansGilla
2,876FöljareFölj
3,065FöljareFölj
2,246FöljareFölj
839PrenumeranterPrenumerera

Senaste artiklarna