”Den mänskliga civilisationens nuvarande kris är det proletära ledarskapets kris.”
Detta är minst lika sant idag som när Trotskij först skrev det 1938. Överallt hela jorden ser vi hur arbetarklassen går ut i kamp mot kapitalismens fasor, men för att segra behöver den ett revolutionärt parti och ett revolutionärt program.
Den socialistiska revolutionen kan inte heller genomföras av en liten minoritet. Den kan bara genomföras av massorna själva. Men hur kan den revolutionära marxismens små krafter vinna massorna? Hur kan vi gå från punkt A till punkt B? Denna fråga besvarar Trotskij i Övergångsprogrammet.
Bokförlaget Stormklockan är stolta att ge ut Trotskijs mästerverk för första gången på årtionden. Marxistiska studenter Umeå anordnar boklansering på ABF (Rådhusesplanaden 16B) onsdagen 25 maj kl.18:00.
Om du vill krossa kapitalismen så är det här en bok du inte får missa! Kom på boklansering och köp den för bara 100 kr, och organisera dig i kampen för kommunistisk revolution.