Massrörelsen fortsätter i Serbien – all makt åt arbetarråden!

Den revolutionära rörelsen i Serbien fortsätter att lamslå landet. Kraven kvarstår: Avsätt presidenten Vucic och alla som bär ansvar för korruptionen som ledde till takraset. Hittills har omkring 15 procent av befolkningen aktivt deltagit i demonstrationerna.

Rörelsen började som en protest mot korruption efter det tragiska takraset i Novi Sad som dödade 15 personer, ett tydligt resultat av regeringens svågerpolitik.

Nu går rörelsen in i ett nytt stadium, med tydlig revolutionär potential. Delar av lärarkåren och sjukvårdspersonal har, inspirerade av studenterna som startade rörelsen, upprättat arbetarråd (zbvorovi) i över 50 städer. I skrivande stund finns runt 200 sådana råd där tiotusentals personer deltar.

I vissa städer har dessa råd börjat utmana kommunpolitikernas makt. Men för att dessa råd på allvar ska kunna hota statens makt krävs en centralisering av arbetarnas organisering. I Novi Sad, där rörelsen började, har man upprättat just ett sådant centraliserat organ för råden (zbor svih zborova).

Det är tydligt att det saknas förtroende för statens institutioner och de högervridna fackförbunden – och att ett växande antal arbetare och unga ser dessa råd som sina representanter.

Det är helt rätt. Inget av partierna företräder arbetarklassens intressen. De har alla accepterat det ruttna kapitalistiska systemet, som bara fört med sig rasism, nationalism, korruption och fattigdom. Den enda kraften som kan avskaffa det är den organiserade arbetarklassen. 

Inte särskilt långt bort kämpar pågår enorma massrörelser i Turkiet och Grekland mot deras regeringar. Den serbiska rörelsen har samtidigt fått ett gensvar i såväl Kroatien som Nordmakedonien. 

Potentialen är tydlig. En seger i ett land kan inspirera arbetarna i nästa. Men efter många månader av intensiv kamp är risken stor för att all energi ska upplösas i tomma intet. 

Därför kämpar våra kamrater i dessa länder för att det ska byggas ett revolutionärt parti som kan samla all energi i en mäktig stöt mot regeringen och mot kapitalismen. Gå med i Revolutionära kommunistiska internationalen om du vill hjälpa till.

Malcolm Unge

Relaterade artiklar

Sociala medier

3,113FansGilla
2,839FöljareFölj
3,053FöljareFölj
2,232FöljareFölj
835PrenumeranterPrenumerera

Senaste artiklarna